Warszawskie Dni Seniora 2018 w Bibliotece Drukuj

„Warszawa i niewyjaśnione zagadki” prelekcja w Czytelni Naukowej
W dniu 24 września w Czytelni Naukowej nr I, odbyła się prelekcja varsavianistyczna Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”.

Źródła donoszą, że w Warszawie pozostało dużo niewyjaśnionych tajemnic do dnia dzisiejszego. Jedną z nich jest: Stanisław Antoni Cichocki, ps. „Szpicbródka” urodzony około 1890 roku -włamywacz-kasiarz, działający głównie na terenie Rosji i II Rzeczypospolitej. Pseudonim zawdzięczał starannie wypielęgnowanej blond bródce. Elegancki, wykwintny, znał kilka języków obcych. Karierę przestępczą rozpoczął jeszcze w carskiej Rosji, był wychowankiem odesskiej szkoły kasiarzy, ale jego bezpośrednim nauczycielem był Wincenty Brocki, który zasłynął włamaniem do skarbca klasztoru na Jasnej Górze w 1909 roku. Na podstawie jego biografii powstał musical „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” (1978) z Piotrem Fronczewskim w roli tytułowej, a niektóre motywy z jego życia wykorzystano w filmie „Vabank” (1981). A co się z nim stało, tego nikt nie wie.

Drugą: słynny Napad na bank „Dom Pod Orłami” przy ul. Jasnej 1. To pod to wejście o godzinie 18.30, zajechał samochód z konwojentami z Centralnego Domu Towarowego przy Brackiej. Przed Wigilią utarg ze sklepu był wyjątkowo wysoki. W tamtych czasach 2 tys. zł to były całkiem solidne zarobki, a konwój miał zdeponować w banku aż 1 366 500 zł. Napad obserwowali z okna dziennikarze „Kuriera Polskiego", którego redakcja znajdowała się po sąsiedzku. Redaktor dziennika jako pierwszy powiadomił milicję. Dyżurny w Pałacu Mostowskich wysłał na Jasną, 11 z 52 radiowozów, które tego wieczoru patrolowały miasto. Kolejnych osiem stanęło w punktach blokadowych na rogatkach miasta. To był początek wielkiego śledztwa, które miało potrwać aż 16 lat. Wtedy jeszcze wydawało się, że sprawa nie powinna być trudna. Bandytów widziało, aż 35 osób. Świadkowie szczegółowo opisali sylwetki, twarze i ubiór napastników, bandyci wsiedli do zaparkowanej warszawy przy Marszałkowskiej i odjechali w stronę Świętokrzyskiej. Tam trop się urwał…

Wykład poprowadzili Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka” w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017/2019”, współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

 

P92400021
P92400031
P92400021
P92400031
start1 stop1 bwd1 fwd1 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

Wyróżnienie WPEK

wyróżnienie wpek

Facebook

   

Instytucje

   

`