Dotkniesz to zginiesz Drukuj

Liściołaz Straszliwy to śliczna, kolorowa, mała żabka żyjącaDotkniesz to zginiesz w Ameryce Południowej. Ma zaledwie 5 centymetrów. Intensywnie żółtą, pomarańczową srebrną lub białą barwę. A jej skuteczność zabijania jest wyższa od ugryzienia najjadowitszych węży. Sięga 100%. Jaka cecha tego ładnego, małego płaza czyni ją najbardziej niebezpieczną na świecie? Śluz, który pokrywa jej małe ciałko jest najsilniejszą znaną trucizną na którą nie ma skutecznej odtrutki. Dotknięcie żabki kończy się zawsze i dla każdego w ten sam sposób.

To nie ma znaczenia czy to człowiek, duży słoń, czy mała myszka.

Dla Indian z Ameryki Południowej trujący żabi śluz to skuteczna broń wykorzystywana do polowań. Indianie łapią żabkę trzymając przez gruby liść i przysuwają do ogniska. Wysoka temperatura powoduje gwałtowne wydzielanie się większej ilości śluzu chroniącego ciałko liściołaza straszliwego. Długi, cienki koniec strzałki zbliżają do ciałka żabki i dotykają czubkiem tak, aby żabi śluz pozostał na jego czubku. Tak zatruta strzałka to śmiercionośna broń gotowa do użycia. Wystarczy ją włożyć do wydrążonej w środku drewnianej dmuchawy i wystrzelić w stronę zwierzęcia, na które się poluje. Trucizna uśmierca stosunkowo szybko, nawet bardzo duże zwierzęta. A zatrute w ten sposób strzałki są skuteczne aż przez 2 lata. Badania wykazały, że jeden gram trującego żabiego śluzu może zabić aż 15 tysięcy ludzi! Pracownicy ogrodów zoologicznych zauważyli, że wystarczy przeciągnąć ręką nad grzbietem lisciołaza straszliwego, aby poparzyć się jego trującymi oparami.

Te i inne ciekawostki ze świata przyrody były tematem spotkania, które odbyło się w dniu 15 czerwca 2018 roku w Czytelni Naukowej nr I. W zajęciach o fenomenalnych cechach zwierząt uczestniczyli uczniowie z klas 3 ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Warszawie.

1
2
3
4
5
6
7
start1 stop1 bwd1 fwd1

 

 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

Wyróżnienie WPEK

wyróżnienie wpek

Facebook

   

Instytucje

   

`