„Srebro, bursztyn, korale..” - prelekcja etnograficzna w Czytelni Naukowej Drukuj
Biżuteria ludowa w Polsce i w Bułgarii była 18 stycznia przedmiotem wykładu Elżbiety Piskorz-Branekovej. Autorka„Srebro, bursztyn, korale..” - prelekcja etnograficzna w Czytelni Naukowej opublikowała wiele prac naukowych i popularyzatorskich o kulturze ludowej, m. in. trzytomowe „Polskie stroje ludowe” i kilka tomów poświęconych ubiorom i zdobieniom, głównie z obszaru Zamojszczyzny. Napisała także książkę monograficzną pt. „Biżuteria ludowa w Polsce”. W ludowej tradycji bułgarskiej dominuje biżuteria srebrna, głównie klamry i bransolety. Ich liczba i rozmiar jest wyznacznikiem zamożności i prestiżu. Małżonek prelegentki Petr Branekov, aktywny działacz na rzecz polsko-bułgarskiego zbliżenia kulturowego, przekazał zebranym wiele cennych informacji związanych z przedmiotem prelekcji. Wykładowi towarzyszyła niezwykle interesująca prezentacja multimedialna oraz wystawa przepięknej srebrnej biżuterii bułgarskiej.

start1 stop1 bwd1 fwd1

IBUK Libra