Zaproszenie do udziału w konsultacjach dotyczących zagospodarowania Parku Bródnowskiego Drukuj

Jaki ma być Park Bródnowski?

Druga linia metra, która w ciągu najbliższych lat połączy Targówek ze ścisłym centrum Warszawy zmieni oblicze dzielnicy. Będzie to sprzyjało rozwojowi dzielnicy. Pojawiają się jednak nowe wyzwania, którym już dzisiaj staramy się wyjść naprzeciw.

Takim wyzwaniem jest m.in. modernizacja Parku Bródnowskiego. Jak będzie wyglądał Park, jaki charakter i funkcje otrzyma ta przestrzeń? Właśnie o to chcemy zapytać mieszkańców, urzędników, architektów, urbanistów i wspólnie wypracować koncepcję zagospodarowania. Wspólna dyskusja będzie dobrą podstawą do rozpoczęcia działań związanych ze zmianami w parku. Taki jest cel konsultacji,  do których zapraszamy wszystkich mieszkańców.

Park Bródnowski to „serce Targówka” oraz ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców. Park zajmuje dzisiaj powierzchnię 22,5 ha. Powstał w latach 1976-1978 wg projektu  inż. Stefanii Traczyńskiej na terenie dawnych ogrodów działkowych.

Z biegiem lat Park Bródnowski był systematycznie unowocześniany tak aby mógł odpowiadać na potrzeby mieszkańców. W 1997 r. przebudowie uległ układ kompozycyjny zieleni. Przygotowano nowoczesne place zabaw dla dzieci i młodzieży. Wydzielono miejsca do gier i zabaw ruchowych, boiska do koszykówki i siatkówki. Aktywnemu wypoczynkowi służą także ścieżki parkowe  przystosowane do jazdy na rowerach i rolkach.  Na terenie parku znajdują się stawy o łącznej powierzchni 0,7 ha, których lustro wody wzbogacone zostało przez fontanny i aeratory napowietrzające wodę.

Corocznie uzupełniane są nasadzenia drzew i krzewów. Można podziwiać piękne drzewa takie jak: platany klonolistne, magnolie, modrzewie, brzozy, lipy drobnolistne, buki, a także krzewy berberysu i forsycji.

Park Bródnowski to miejsce szczególne także w skali europejskiej. Powodem jest  jedyny   w Polsce Park Rzeźby. Powstał on w 2009 roku jako inicjatywa artysty Pawła Althamera, urzędu Dzielnicy Targówek oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace artystów z 5 kontynentów znajdują się na terenie parku co umożliwia mieszkańcom bezpośredni kontakt ze sztuką współczesną.

Park Bródnowski to przede wszystkim miejsce do wypoczynku, rekreacji i edukacji i wyłącznie taki charakter został przewidziany dla tego obszaru.

Konsultacje dotyczące planowanych zmian w parku są  prowadzone przez  Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, we współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu  m.st. Warszawy oraz ARCA Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury dr inż. arch. Michał Stangel.

Rekomendacje wypracowane podczas konsultacji posłużą projektantom do opracowania całościowej i spójnej koncepcji zagospodarowania parku zachowując jego niepowtarzalny charakter na mapie Warszawy.

Serdecznie zapraszamy!

IBUK Libra