„Polska – nasza piękna Ojczyzna” w BD65 Drukuj

W dniu 8 listopada w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 65 odbyło się spotkanie z dziećmi z Przedszkola nr 113.

Prowadzone zajęcia dotyczyły Polski i wartości narodowych. Celem spotkania było wprowadzenie podstawowych wiadomości o historii naszego kraju  – skąd się wywodzimy, miejsce Polski w Europie, jak było dawniej i jak jest teraz. Temat ważny i niełatwy do przekazania kilkulatkom.

Jak się okazało dzieci bardzo żywo interesowały się okresem zaborów – co było przyczynkiem do opowiedzenia o tym, jak ważna jest tożsamość narodowa i jej symbole – godło, flaga i hymn. Odsłuchaliśmy mazurka Dąbrowskiego – przedszkolaki z przejęciem śpiewały. Wyrecytowały też wiersz „Kto Ty jesteś – Polak mały”.

Równie ciekawa była dla nich opowieść o 123 latach niewoli i bohaterze narodowym Józefie Piłsudskim, oraz nawiązanie do obchodów Święta Niepodległości 11 listopada i wysłuchanie pieśni legionów.

Następnie przeszliśmy do nieco luźniejszych tematów.

Wspomnieliśmy o polskim złotym, który wcale nie jest ze złota, o sejmie, senacie i Syrence Warszawskiej. Dla przedszkolaków nie było to nic nowego i bardzo chętnie chwaliły się swoją wiedzą.

Mieliśmy też małe słów „mięcie - gięcie” gdy wypowiadaliśmy słynne: w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie. Mogliśmy się dzięki temu przekonać, że nasz ojczysty język jest trudny i pełen niespodzianek.

Nie mogło zabraknąć także rozmowy o pięknej przyrodzie naszego kraju - różnorodnych krajobrazach Polski – od Tatr po plaże Bałtyku. Opowiadaliśmy sobie o tym jakie zwierzęta i drzewa można spotkać w polskich lasach i rezerwatach.

Na koniec przedszkolaki przygotowały niespodziankę – zaśpiewały i odtańczyły piosenkę Czerwonych Gitar – „Deszcz jesienny”. Dla nas i dla naszych gości było to bardzo miłe i owocne spotkanie.

 

P1300643
P1300644
P1300646
P1300648
P1300653
P1300662
P1300664
P1300665
start1 stop1 bwd1 fwd1

 

 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

WPEK

wpek

Facebook

   

Instytucje

   

`