Bądź Ty zawsze Matką nam :  ludowy kult maryjny w Polsce Drukuj

W Czytelni Naukowej 11 maja wysłuchaliśmy prelekcji Elżbiety Piskorz-Branekovej - etnografki, Bądź Ty zawsze Matką nam :  ludowy kult maryjny w  Polsceautorki wielu książek o polskiej kulturze ludowej – na temat przejawów kultu maryjnego w Polsce. Głównymi formami czci Matki Bożej jest przede wszystkim kult liturgiczny, oddawany Matce Najświętszej w liczne święta maryjne, poza tym hołd jej obrazów, modlitwy z nią związane (różaniec, godzinki), a przede wszystkim pielgrzymowanie do jej sanktuariów.

Najstarszym znanym ośrodkiem kultu maryjnego był Efez w Azji Mniejszej, gdzie zgodnie z chrześcijańską tradycją zmarła Maryja, przybyła tam wraz z apostołem Janem. Tam też na początku IV zbudowano pierwszą bazylikę jej poświęconą, a obradujący w niej w 431 roku Sobór oficjalnie zaakceptował tytułowanie Marii mianem Bogurodzicy, czyli Matki Bożej.

W Polsce kult maryjny był silnie rozwinięty już w średniowieczu. Najistotniejszym wydarzeniem w jego dziejach było sprowadzenie w 1384 roku do Częstochowy cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, dzięki niemu to Jasna Góra stała się największym w Polsce miejscem pielgrzymkowym. Uchwałą Senatu i Sejmu – rok 2017 jest Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej w 300. rocznicę tego wydarzenia.

 

1
10
11
12
2
3
4
55
6
7
8
9
start1 stop1 bwd1 fwd1

 

 

 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

WPEK

wpek

Facebook

   

Instytucje

   

`