Hibernacja w wykonaniu żaby Drukuj

Na dalekiej północy pod kołem podbiegunowym mieszka wyjątkowa Hibernacja w wykonaniu żabyżaba leśna (Rana Silvatica). Gdy i tak niska temperatura, która tam panuje spada mocno poniżej zera wszystko wkoło zamarza pokrywając się lodem. Żaba leśna również zamarza stając się twardą bryłką lodu. Jej serce przestaje bić i ustają wszelkie funkcje życiowe. W stanie pełnej hibernacji – jak żaden inny przedstawiciel fauny na ziemi – żaba potrafi przetrwać ponad pół roku.

Wraz z ciepłymi promieniami słońca lody topnieją. Topi się również gruba warstwa lodu pokrywająca ciało żaby. I dzieje się coś wyjątkowego. Serce żaby zaczyna bić, żaba zaczyna oddychać, skakać, żerować oraz rozmnażać się i tak aż do nadejścia kolejnej zimy polarnej. Afrykańska żaba byk zamieszkuje najgorętsze obszary na ziemi. W okresach największej suszy gdy wysychają wszystkie zbiorniki wodne i rzeki okresowe, kto żyw rozpoczyna wędrówkę w poszukiwaniu wody.

Afrykańska żaba byk nie wędruje tylko zagrzebuje się w wysychającym rzecznym błocie. Śluz na jej ciele w połączeniu z mułem tworzy rodzaj kokonu szczelnie otaczającego żabę. W zaschniętej, twardej kapsule błota żaba jest w stanie przetrwać suszę trwającą nawet rok. W stanie anabiozy przypominającym hibernację ustają funkcje życiowe żaby. Z nadejściem pory deszczowej gdy spadną pierwsze krople deszczu żabi kokon pęka. Błoto rozpuszcza się uwalniając żabę, która po rocznej hibernacji wydostaje się na zewnątrz. Wygłodniała podąża do najbliższego zbiornika wodnego, aby żerować i rozmnażać się aż do nadejścia kolejnej pory suchej gdy znów ukryje się w błotnym kokonie przed palącym słońcem czekając na nadejścia kolejnej pory deszczowej gdy spadnie życiodajny deszcz.

8 maja 2017 roku w Czytelni Naukowej nr I odbywały się zajęcia poświęcone wyjątkowym cechom zwierząt w których uczestniczyły dzieci z klasy 1 ze Szkoły Podstawowej nr 206 w Warszawie.

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
start1 stop1 bwd1 fwd1

 

 
 

IBUK Libra

DKK na Targówku

 

Dyskusje na temat...

   

WPEK

wpek

Facebook

   

Instytucje

   

`