Frywolitka z sercem Drukuj

Frywolitki to rodzaj koronki artystycznej wykonywanej z cienkiej nici za pomocą specjalnych czółenek lub igły i szydełka. Całość wygląda bardzo delikatnie, choć równocześnie jest niezwykle trwała. Technika ta prawdopodobnie była znana już w czasach starożytnych (Egipt, Chiny). W Europie była bardzo popularna w wiekach XVII-XVIII, kiedy to frywolitki zostały sprowadzone do Polski. Prawdopodobnie ze względu na używane (dość drogie) nici, oraz na bardzo wymyślne i bogato zdobione wówczas czółenka, była to technika bardzo popularna na dworach szlacheckich i magnackich, natomiast w uboższych sferach - nieznana.

Podstawowymi elementami frywolitek są węzły, słupki i pikotki, za pomocą których tworzy się kółka i łuczki. Najczęściej spotykanymi wyrobami frywolitkowymi są serwetki, kołnierzyki, wstawki koronkowe i biżuteria (w szczególności obróżki i naszyjniki).

Frywolitkowe cudeńka możemy podziwiać w Bibliotece Publicznej na Targówku w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72 przy ul. Suwalskiej 11.

W dniu 27.09.2016 r. otwarto tam niewielką, ale uroczą wystawę frywolitek.  Autorką jest mieszkanka Bródna Pani Małgorzata Odolska.

Przychodziła tu do biblioteki jako mała dziewczynka, a teraz na otwarcie wystawy zaprosiła swojego wnuka.

Kolorowe, delikatne dzieła przez Nią wykonane naprawdę cieszą oko. Serwetki, kołnierzyki, biżuteria, ozdoby choinkowe, zakładki do książek… budzą podziw i szczere uznanie oglądających w każdym wieku.

Zapraszamy do obejrzenia.

start1 stop1 bwd1 fwd1